Harmonogram procesu EPC z udziałem Facylitatora
Przygotowanie projektu EPC
Na podstawie inwentaryzacji przeznaczonego do modernizacji zasobu budowlanego, Facylitator przeprowadza analizę energetyczną (w tym audyt energetyczny), pozwalającą określić zakres i efekt energetyczny modernizacji. Następnie, w porozumieniu z podmiotem publicznym, przygotowuje program funkcjonalno-użytkowy oraz wykonuje analizy towarzyszące: prawną, finansową, ryzyka i inne. Bardzo ważne jest właściwe przeprowadzenie konsultacji rynkowych, gdyż wykorzystanie zgromadzonych w ich trakcie informacji powinno zapewnić udział odpowiedniej liczby wykonawców w postępowaniu.
Publiczne umowy EPC mają zazwyczaj wartość powyżej kilkunastu mln zł i trwają kilkanaście lat, a czas od rozpoczęcia przygotowań do zakończenia postępowania w trybie negocjacyjnym i podpisania umowy EPC z wykonawcą ESCO wynosi najczęściej ok. roku.
Procedura wyboru ESCO
Prawidłowe oszacowanie wartości przedsięwzięcia oraz dobór kryteriów oceny ofert jest kluczowym elementem w fazie przygotowania i ogłoszenie postępowania EPC w trybie dialogu konkurencyjnego, wymagającym wsparcia ze strony Facylitatora. Formalna ocena dokumentów złożonych przez wykonawców, zainteresowanych udziałem w postępowaniu EPC pozwala na wyłonienie tzw. krótkiej listy ESCO, z którym będą prowadzone negocjacje. Bardzo ważnym etapem pracy Facylitatora jest opracowanie kompletnej dokumentacji przetargowej tak, aby była ona wystarczająco szczegółowa, jednoznaczna i zrozumiała nie tylko dla firm uczestniczących w postępowaniu, ale również dla instytucji finansowych zainteresowanych współpracą z ESCO. Facylitator bierze udział w negocjacjach po stronie podmiotu publicznego, pełni również rolę swoistego gwaranta sprawnego prowadzenia postępowania, zgodnie z harmonogramem czasowym. Po złożeniu ofert przez wykonawców ESCO, Facylitator pomaga podmiotowi publicznemu w ich ocenie formalnej i merytorycznej.
Realizacja inwestycji i proces zarządzania energią
W okresie realizacji inwestycji zadaniem Facylitatora jest nadzór techniczny i prawny nad właściwym wykonaniem projektów w zakresie elementów energetycznych i budową i uruchomieniem systemu zarządzania energią. Szczególnie istotny dla końcowego efektu i realizacji celu umowy o poprawę efektywności energetycznej jest nadzór i weryfikacja właściwego raportowania oszczędności (na etapie uzyskiwania gwarantowanych oszczędności). Zalecane jest zlecenie tego zadania Facylitatorowi, zwłaszcza w pierwszych 2-3 latach umowy.
Facylitator pomoże uzyskać dofinansowanie do projektu EPC oraz zapewni uzyskanie świadectw efektywności energetycznej, tzw. Białych Certyfikatów, jako dodatkowego źródła finansowania realizacji inwestycji.