Umowa o poprawę efektywności energetycznej obiektów publicznych

Umowa o poprawę efektywności energetycznej (EPC, Energy Performance Contract) to „ustalenie umowne między beneficjentem a dostawcą środka poprawy efektywności energetycznej (firmą ESCO), weryfikowane i monitorowane przez cały okres obowiązywania umowy, w którym inwestycje (prace, dostawy lub usługi) w ten środek są opłacane w odniesieniu do ustalonego w umowie poziomu poprawy efektywności energetycznej lub innego uzgodnionego kryterium efektywności energetycznej, takiego jak oszczędności finansowe” (Dyrektywa 2012/27/UE).

Takie rozwiązanie umowne stwarza sektorowi publicznemu możliwość pokonania szeregu barier finansowych i technicznych w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynków oraz efektywności energetycznej systemów i technologii takich jak oświetlenie publiczne (np. oświetlenie ulic i ruchu drogowaego).

Umowa EPC wiąże się z przeniesieniem ryzyka technicznego i finansowego na sektor prywatny. W kontrakcie EPC wynagrodzenie dostawcy jest bezpośrednio powiązane z realizacją zakontraktowanego projektu. Dostawca jest zatem zachęcany do maksymalizacji przewidywanych i uzyskanych oszczędności. Ponadto gwarancje wykonania generują zobowiązania po stronie dostawcy, tworząc tym samym nowe możliwości finansowania.

Konieczność weryfikacji i monitorowania zwiększa jednak koszt modernizacji. Gwarancje wykonania sprawiają, że usługodawcy są konserwatywni w wyborze rozwiązań i umów. Istnieje ryzyko, że świadczeniodawcy będą preferować dobrze sprawdzone rozwiązania i łatwiejsze interwencje niż te bardziej innowacyjne, złożone i ambitne. Może to przyczynić się do czerpania korzyści z nisko wiszących owoców i zablokowania znacznej części potencjalnych oszczędności, które można uzyskać dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom. Z tego powodu, dla prawidłowego przygotowania publicznego projektu EPC oraz optymalnego wyboru wykonawcy ESCO, tak ważna jest współpraca podmiotu publicznego z profesjonalnym doradcą.

Umowa EPC określa w szczególności:

  • możliwe do uzyskania oszczędności energii w wyniku realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej z zastosowaniem środków poprawy efektywności energetycznej,
  • sposób ustalania wynagrodzenia, którego wysokość jest uzależniona od oszczędności energii uzyskanej w wyniku realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Oznacza to, że podstawowy cel modernizacji, czyli efekt energetyczny, jest w Umowie EPC określony i zagwarantowany przez wykonawcę (ESCO).

WAŻNE! Zobowiązania wynikające z umowy EPC nie wpływają na poziom państwowego długu publicznego oraz deficyt sektora finansów publicznych!

Przewijanie do góry